Naaritsate uued vaderid

Detsembri alguses saabus rõõmus uudis, et Tallinna Lilleküla Gümnaasium on otsustanud hakata Loomaaia nelja naaritsa vaderiks.

Õilsa ettevõtmise jaoks koguti annetusi 7. detsembril toimunud Jõulukoolis. Kokku koguti 575 eurot, mis laekus peamiselt õpetajate kohvikus müüdu eest, aga ka annetustena õpilastelt ja lastevanematelt.

Suured suured tänud Lilleküla Gümnaasiumi kooliperele!

Lisaks Lilleküla Gümnaasiumile on naaritsate vaderid ka Keeletoimetus OÜ, Sõimede ühendus, Kerli Kraus, Karin ja Margus Merilo, Kati Rüütelmaa ja Riho Kiiman, Gerli, Jaanus ja Tont.

Naaritsate ja teiste ohustatud liikide vaderiks saab hakata Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi kodulehel.



Poegimisperiood on lõppenud ning aedikutest kostub naaritsapoegade mängumüra.

Nüüdseks on kõik pesakonnad üle kontrollitud ning meie rõõmuks sündis sel aastal kokku 11 pesakonda, kokku 40 naaritsapoega. Nüüd on naaritsaemadel käpad-sabad tööd täis, sest pojad kasvavad kiiresti ja vajavad palju tähelepanu. Aedikutest möödudes võib näha vilkalt ringi silkamas, suurest tööst rannavormi saavutanud, emasid, kes oma uudishimulikke poegi kantseldada üritavad. See ei ole lihtne, kuna kohe kui poegade silmad kuu vanuselt avanevad, hakkavad nad end ümbritsevat maailma avastama ja kõige armsamat naaritsamängu mängima. Õdede-vendade mängu saame aga jälgida vaid suve lõpuni, sest juba augustis on noored naaritsad oma ema eeskujul kõik vajalikud oskused ära õppinud ning iseseisvaks eluks valmis. Juba enne sügise algust kolivad kõik naaritsaplikad-poisid oma isiklikku aedikusse ja jäävad uut kevadet ootama.

Jasmine’i 28-päevased pojad, kelle silmad pole veel avanenud.

Kõige armsam aeg on jälle käes!

Sellel aastal ootame ca 10-12 pesakonna sündi! Esimesi piiksumisi oli kuulda juba 9. mail Saarepiiga pesast ning nüüdseks oleme kindlaks teinud, et Saarepiiga tõi ilmale 4 naaritsatüdrukut. Praeguseks on üle kontrollitud seitse pesakonda ning enamus pesadest leidsime 2 või 4 poega. Sel aastal üllatas suure pesakonnaga 2017. aastal Hispaaniast saabunud Lillet, kes oli ilmale toonud lausa 6 poega. Lilleti suure pesakonna sünni teeb eriti huvitavaks asjaolu, et Hispaania paljunduskeskuses pole kunagi pesakonnas üle viie poja sündinud.

Pildil: Vasakul 10 päeva vanused naaritsapojad ja paremal 30 päevane naaritsaplika.


UUS HEATEGEVUSLIK MÄRKMIK

Meie heategevuslike toodete hulka on jõudnud kauaoodatud naaritsamärkmik. Märkmiku teevad eriliseks vahelehtedel olevad illustratsioonid, mis on eelmise aasta joonistusvõistluse “Eesti 100 naaritsat” auhinnatud tööd. Kogu kaustikute müügist saadus tulu läheb euroopa naaritsa kaitsetegevuse toetuseks.

Anna oma panus liigikaitsesse ja telli märkmik siit!


Naaritsa seire Hiiumaal

Igakevadine seire on näidanud, et Hiiumaa naaritsa populatsioon on püsinud viimastel aastatel stabiilsena. Seda vaatamata asjaolule, et naaritsaid pole alates 2017. aastast saarele juurde viidud ja eelmine suvi oli ootamatult kuiv, mistõttu leidus saarel ka naaritsale sobivaid toiduobjekte tavapärasest vähem. Vaatamata rasketele oludele pidasid naaritsad vastu ja eelmistel nädalatel toimunud seire käigus õnnestus kinni püüda 10 naaritsat. Neist üks emane, kaheksa isast ja üks tuvastamata sooga, kel õnnestus enne ülevaatust lõksust põgeneda. Kõige toredam on aga, et kõik kätte saadud naaritsad olid looduses sündinud loomad (mitte loomaaiast saarele viidud). Sellele vaatamata, oli üks naaritsatest meile juba tuttav – see loom oli meie lõksu jäänud ka 2017. aasta seire käigus, mis tähendab, et ta on saarel elanud juba vähemalt 3 aastat. Lisaks kinnipüütud loomadele leidus jõgede kallastel ka rohkelt naaritsa jäljeradu, mis annab veelgi tunnistust, et naaritsatel läheb Hiiumaal hästi.

Video: Madis Põdra

Esimene rahvusvaheline väikekiskjate konverents

Gaia loomaaed ja EAZA väikekiskjate TAG organiseeris märtsi lõpus esimese rahvusvahelise väikekiskjate konverentsi. Hollandis veedetud päevad olid täis huvitavaid ja praktilisi ettekandeid väikekiskjate tehistingimustes hooldamise ja kaitse teemadel. Sealhulgas peaettekanne euroopa naaritsa kaitsest ning ettekanne naaritsa paljundamisest Tallinna loomaaias.

Meie suurim tänu läheb aga Gaia loomaaiale, kes müüs terve eelmise aasta jooksul tuhandeid naaritsa märke ning kogus seeläbi euroopa naaritsa kaitse toetuseks 10 000 eurot. Lisaks koguti konverentsil korraldatud oksjoni käigus 1500 eurot, mis läheb samuti naaritsa toetuseks.


Ohustatud liikide toetamine aastal 2018

Meil on hea meel teada anda, et 2018. aastal kogunes annetustest ja heategevuslike toodete müügist liigikaitseprojektide toetuseks rekordilised 23 326,91 eurot, mis on pea kaks korda rohkem kui 2017. aastal. Kusjuures ohustatud liikide toetamiseks kogutud rahasumma on juba kolmandat aastat järjest tõusuteel.

Täpsemat infot eelmisel aastal kogutud summadest saab siit!

Illustreeriv graafik ohustatud liikide kaitseks korjatud summadest aastatel 2016-2018.


Euroopa naaritsa uudiskiri 2018

Ilmus teine euroopa naaritsa uudiskiri, mis annab ülevaate erinevates Euroopa riikides (Eestis, Prantsusmaal, Hispaanias, Saksamaal, Hollandis ja Rumeenias) 2018. aastal läbiviidud tegevustest maailma ühe enimohustatud pisikiskja kaitsel.

Uudiskiri on kättesaadav siit


Tallinna loomaaia 100 naaritsat saavad uue elamise

Tallinna loomaaia euroopa naaritsaid peetakse hetkel aedikutes, mis ehitati 20 aastat tagasi ning on praeguseks üsna amortiseerunud ning vajavad väljavahetamist. 2018. aasta lõpus algaski uue paljunduskompleksi ehitus. Uus rajatis koosneb viiest moodulist, iga moodul omakorda 20st aedikust. Lisaks on nelja mooduli otsas üks suurem poollooduslik aedik taasasustatavate loomade hoidmiseks ning hoone keskel naaritsahooldajate abiruumid.

Uus paljunduskompleks asub loomaaia külastajate jaoks suletud alal liigikaitse labori juures ning peaks valmima 2019. aasta suveks.

 

Euroopa naaritsa paljunduskompleksi ehitusplats Tallinna loomaaias