UUS HEATEGEVUSLIK MÄRKMIK

Meie heategevuslike toodete hulka on jõudnud kauaoodatud naaritsamärkmik. Märkmiku teevad eriliseks vahelehtedel olevad illustratsioonid, mis on eelmise aasta joonistusvõistluse “Eesti 100 naaritsat” auhinnatud tööd. Kogu kaustikute müügist saadus tulu läheb euroopa naaritsa kaitsetegevuse toetuseks.

Anna oma panus liigikaitsesse ja telli märkmik siit!


Naaritsa seire Hiiumaal

Igakevadine seire on näidanud, et Hiiumaa naaritsa populatsioon on püsinud viimastel aastatel stabiilsena. Seda vaatamata asjaolule, et naaritsaid pole alates 2017. aastast saarele juurde viidud ja eelmine suvi oli ootamatult kuiv, mistõttu leidus saarel ka naaritsale sobivaid toiduobjekte tavapärasest vähem. Vaatamata rasketele oludele pidasid naaritsad vastu ja eelmistel nädalatel toimunud seire käigus õnnestus kinni püüda 10 naaritsat. Neist üks emane, kaheksa isast ja üks tuvastamata sooga, kel õnnestus enne ülevaatust lõksust põgeneda. Kõige toredam on aga, et kõik kätte saadud naaritsad olid looduses sündinud loomad (mitte loomaaiast saarele viidud). Sellele vaatamata, oli üks naaritsatest meile juba tuttav – see loom oli meie lõksu jäänud ka 2017. aasta seire käigus, mis tähendab, et ta on saarel elanud juba vähemalt 3 aastat. Lisaks kinnipüütud loomadele leidus jõgede kallastel ka rohkelt naaritsa jäljeradu, mis annab veelgi tunnistust, et naaritsatel läheb Hiiumaal hästi.

Video: Madis Põdra

Esimene rahvusvaheline väikekiskjate konverents

Gaia loomaaed ja EAZA väikekiskjate TAG organiseeris märtsi lõpus esimese rahvusvahelise väikekiskjate konverentsi. Hollandis veedetud päevad olid täis huvitavaid ja praktilisi ettekandeid väikekiskjate tehistingimustes hooldamise ja kaitse teemadel. Sealhulgas peaettekanne euroopa naaritsa kaitsest ning ettekanne naaritsa paljundamisest Tallinna loomaaias.

Meie suurim tänu läheb aga Gaia loomaaiale, kes müüs terve eelmise aasta jooksul tuhandeid naaritsa märke ning kogus seeläbi euroopa naaritsa kaitse toetuseks 10 000 eurot. Lisaks koguti konverentsil korraldatud oksjoni käigus 1500 eurot, mis läheb samuti naaritsa toetuseks.


Ohustatud liikide toetamine aastal 2018

Meil on hea meel teada anda, et 2018. aastal kogunes annetustest ja heategevuslike toodete müügist liigikaitseprojektide toetuseks rekordilised 23 326,91 eurot, mis on pea kaks korda rohkem kui 2017. aastal. Kusjuures ohustatud liikide toetamiseks kogutud rahasumma on juba kolmandat aastat järjest tõusuteel.

Täpsemat infot eelmisel aastal kogutud summadest saab siit!

Illustreeriv graafik ohustatud liikide kaitseks korjatud summadest aastatel 2016-2018.


Euroopa naaritsa uudiskiri 2018

Ilmus teine euroopa naaritsa uudiskiri, mis annab ülevaate erinevates Euroopa riikides (Eestis, Prantsusmaal, Hispaanias, Saksamaal, Hollandis ja Rumeenias) 2018. aastal läbiviidud tegevustest maailma ühe enimohustatud pisikiskja kaitsel.

Uudiskiri on kättesaadav siit


Tallinna loomaaia 100 naaritsat saavad uue elamise

Tallinna loomaaia euroopa naaritsaid peetakse hetkel aedikutes, mis ehitati 20 aastat tagasi ning on praeguseks üsna amortiseerunud ning vajavad väljavahetamist. 2018. aasta lõpus algaski uue paljunduskompleksi ehitus. Uus rajatis koosneb viiest moodulist, iga moodul omakorda 20st aedikust. Lisaks on nelja mooduli otsas üks suurem poollooduslik aedik taasasustatavate loomade hoidmiseks ning hoone keskel naaritsahooldajate abiruumid.

Uus paljunduskompleks asub loomaaia külastajate jaoks suletud alal liigikaitse labori juures ning peaks valmima 2019. aasta suveks.

 

Euroopa naaritsa paljunduskompleksi ehitusplats Tallinna loomaaias


Jõulukingi ideed – heategevuslikud tooted veebipoest

Otsid jõulukingi ideed? Vaata, mida müüakse meie heategevuslikus veebipoes SIIN! Näiteks on seal saadaval vahvaid ja ka praktilisi euroopa naaritsa teemalisi tooteid!

Igaühel on võimalus toetada enda valitud liigi kaitset, tehes annetuse SA Lutreola pangakontole või ostes heategevuslikke tooteid.

SA LUTREOLA
IBAN: EE692200221012181039

Swedbank
Liivalaia 8
15040 Tallinn
SWIFT: HABAEE2X

Selgitusse märgi palun liik, kelle kaitset soovid toetada (euroopa naarits, ninasarvik, irbis e. lumeleopard, amuuri leopard või tiiger)


Euroopa naaritsa paljundusprogrammide edukas koostöö jätkub

Sel kevadel toimunud Eesti-Hispaania segapaaride paljundamise tulemusel sündisid Talinna loomaaias viis euroopa naaritsa poega, kellest kaks saadeti septembri lõpus Toledos asuvasse euroopa naaritsate paljunduskeskusesse.

Märtsis, vahetult enne euroopa naaritsate paaritamisperioodi algust, toimus esimest korda Tallinna loomaaia ja Toledos asuva euroopa naaritsa paljunduskeskuse (FIEB – Foundation for the investigation in ethology and biodiversity) vahel emaste loomade vahetus. Eestist saadeti ära kolm ning Hispaaniast saadi vastu samuti kolm naaritsat, eesmärgiga neid kohalike isasloomadega paaritada.

Euroopa naaritsa tehispopulatsioonid on jagatud ida ja lääne asurkonnaks ning loomade paljundamist koordineeritakse vastavalt Eestis ja Hispaanias. Kahe populatsiooni isendeid on seni hoitud eraldi, kuid tulevikus on geneetilise mitmekesisuse suurendamise eesmärgil plaanis kaks eraldiseisnud asurkonda ühendada. Loomade vahetuse eesmärk oligi välja selgitada, kas kahe erineva populatsiooni isendid on võimelised omavahel järglasi saama.

Tallinna toodud Hispaania naaritsatest jäi tiineks kaks ja neil sündis kahepeale kokku viis poega. Hispaaniasse saadetud emaseid naaritsaid paaritada ei õnnestunud, kuid tuleval aastal proovitakse uuesti. Sellele vaatamata saab nüüd olla kindel, et kahe erineva asurkonna isendeid on võimalik omavahel paljundada.

Praeguseks on suve hakul Eesti-Hispaania segapaaridele sündinud naaritsad suureks kasvanud ja 27. septembril sõitsid kaks emast poega Hispaania paljunduskeskusesse. Järgmisel aastal proovitakse seal ka neilt järglasi saada. Ülejäänud Tallinna loomaaias sündinud pojad ja nende emad jäävad esialgu Eestisse.

 

Euroopa naaritsa aedik Hispaanias

 

 

 


2018. a esimesed pojad kontrollitud!

2018. aasta esimene pesakond kontrollitud. Monical on pesakastis 6 väikest naaritsat – kaks poissi ja neli tüdrukut.

Naaritsahakatiste vanemate suhted märtsis olid üsna leiged ja paaritumist keegi ei näinudki. Kokku jäeti nad vaid seetõttu, et Kalev on varem juba ennast tõestanud ja igati korralikult käituv tegelane.  Enamasti jagavad meie loomad pärast edukat paaritumist pesakasti ja veedavad ka järgnevatel päevadel koos aega. Aga nemad istusid kumbki omas pesakastis ja vältisid üksteist. Olime üsna kindlad, et sellest paarist küll asja ei saa. Mõne päeva pärast plaaniti loomad eraldada, kuid kuna Monicalt võetud nõreproovi järgi pidanuks ta olema täisöstruses (parim aeg paaritumiseks), jäeti nad veel üheks ööks kokku. Muidu aktiivne isasloom ei ilmutanud aga emase vastu mingit huvi.  Järgmine päev võeti isane ära, kuna ulukihooldaja sõnul tundus ta olevat emase suhtes agressiivne.

Arvestuslikuks poegimisajaks sai kaks kuupäeva – 14. mai (42 päeva esimesest kokkupanemise päevast) ja 18. mai (arvutatud teise kokkupanemise järgi). Poegade hääli kuulsime oma rõõmuks 16. mail.

 

Monica 12 päevased pojad. Foto: Kristel Nemvalts

 

 

 

 

 

 

 

 


Pesakondade ootel…

Selleks aastaks on paaride kokkupanemine läbi ja ootame põnevusega, millal esimesed pojad oma olemasolust märku annavad.

2017. aastal paaritati 15 emast, neist kolm, võõrapäraste nimedega Lillet, Leitzaran ja Llucanesa, tulid meile Hispaaniast. Paaripanek läks edukalt, aga kas ka kõigilt järglasi on oodata, selgub selle ja järgneva kuu jooksul.

Kui poegade oletatav sündimise päev (42 päeva pärast paaritumist) on käes, käivad töötajad vargsi pesakasti juures kõrvu kikitamas, lootuses kuulda poegade viginat. Ühtlasi püütakse poegade olemasolule kinnitust leida emaslooma käitumist jälgides. Tavaliselt muutuvad emased siis agressiivsemaks või vastupidi, peidulisemaks.

Tänavu pidanuks esimene pesakond ilmavalgust nägema 7. mail, kuid Phoebe tegutsemise järgi võib arvata, et poegi pole. Kuigi Gerhard ja Phoebe tundusid olevat nagu kokku loodud, võib siiski olla, et 7 aastane Gerhard on järglaste soetamiseks juba liiga vana. Naaritsate eluiga on ca 10 aastat ja viljakaks perioodiks peetakse emastel 1-5, isastel 1-8 aastat. Samas võib alati ette tulla erandeid nii üht kui teistpidi.  Igaks juhuks me Phoebe magamispessa enne nädalat siiski ei vaata.

Viimast pesakonda on oodata 11. juunil.